DesignSeries00768.pngWyświetlanie projektu za pomocą wizualizacji danych

Obiekty Vectorworks, a zwłaszcza obiekty BIM, zawierają mnóstwo osadzonych danych i wartości z rekordów, które nie zawsze są widoczne lub łatwo dostępne, w szczególności gdy próbujemy uzyskać dane o kilku obiektach jednocześnie. Funkcja wizualizacji danych pozwala spojrzeć na nie w nieco szerszym ujęciu i uzyskać całościowy, dynamiczny widok uwzględniający obiekty z rysunku na podstawie różnych danych (ogólnych lub bardziej specyficznych), według funkcji, typu obiektu, wartości lub zakresu wartości bądź jakichkolwiek innych zdefiniowanych przez użytkownika parametrów, które można pobrać z dołączonych rekordów. Wizualizację danych można by przyrównać do graficznego lub wizualnego raportu, gdzie jeden zestaw danych można zaprezentować na wiele sposobów.

Wizualizacja danych umożliwia zastąpienie wszystkich standardowych atrybutów, które aktualnie składają się na definicję widoku klasy. W przypadku okien widoku są do wyboru dwie opcje: można użyć albo wizualizacji danych, albo nadpisań atrybutów klasy, w zależności od tego, które rozwiązanie lepiej pasuje w danej sytuacji. Wizualizacja danych ma pierwszeństwo przed nadpisaniami atrybutów klasy, ale obiekty rysowane w normalnym trybie nadal mogą otrzymać nadpisania atrybutów klas, chyba że w wizualizacji danych włączono opcję Rysuj pozostałe obiekty jako wyszarzone.

Można ją wykorzystać m.in. do sprawdzania błędów, pobieżnej weryfikacji projektu czy kodowania kolorami fragmentów rysunku lub okien widoku w arkuszach prezentacji do celów prezentacyjnych. Kilka przykładowych zastosowań wizualizacji danych:

Wyświetlanie pomieszczeń według liczby użytkowników, ich funkcji użytkowej, powierzchni itp.

Przypisywanie kolorów do ścian na podstawie przedziałów wartości odpowiadającym wysokości ścian; taka metoda pozwala bardzo szybko zauważyć ewentualne nieprawidłowości w wysokości ścian.

Rozpoznawanie materiałów zastosowanych w komponentach.

Zastąpienie określonej tekstury innym zasobem w celu zaprezentowania klientowi alternatywnej wersji projektu lub wykończenia.

Wizualizacje danych można zapisywać, a następnie stosować do warstw projektowych oraz okien widoku w arkuszach prezentacji. Wszelkie zmiany w wizualizacji będą od razu wprowadzane we wszystkich jej wystąpieniach. Wizualizację danych można w prosty sposób włączyć lub wyłączyć na Pasku widoku, wyświetlając projekt przy użyciu wizualizacji albo według atrybutów obiektów. Można zastosować więcej niż jedną wizualizację danych jednocześnie.

Wizualizacje danych można zapisywać nie tylko w bieżącym pliku, lecz również w folderze użytkownika i grupy roboczej, aby móc udostępniać je w innych plikach lub innym użytkownikom.

Arkusze kalkulacyjne posiadają funkcje obrazów, które umożliwiają zastosowanie wizualizacji do obrazu obiektu, odsyłając do zapisanej wizualizacji danych lub do aktywnego zestawu wizualizacji zastosowanego do okna widoku. Zob. Funkcje arkuszy kalkulacyjnych.

Ustawienia Wyświetl w trybie czarno-białym i Użyj kolorów warstw projektowych, zdefiniowane w Preferencjach dokumentu, przestaną obowiązywać, jeśli w danym projekcie wybierzesz wizualizację danych inną niż <Brak>.

DV_ex1.png 

 

 

Zastosowanie wizualizacji danych

Tworzenie nowej wizualizacji danych

Edycja bieżącej wizualizacji danych

Zarządzanie wizualizacjami danych